Koliko podložk v menjalnik

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
FoxySLO
batzajla
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr Nov 08, 2023 8:09 pm

Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a FoxySLO »

Pozdravljeni Evo spet mene. Zanima me ker sem na apn4 dal 5 prestavo in ima menjalnik veliko lufta koliko podložk je treba dati če slučajno gdo ve. Za odgovore se v naprej zahvaljujem
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 285
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Glej.
..če si že našel to temo, kjer sprašuješ to, bi verjetno našel tudi še ostale teme, kjer je to vse lepo napisano in celo narisano.
FoxySLO
batzajla
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr Nov 08, 2023 8:09 pm

Re: Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a FoxySLO »

Eno temo sem našel samo ni ne opisano slike pa so ampak jih ne morem odpret
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 285
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 285
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Glej, bom vseeno napisal, da ti (pa še mogoče komu) olajšam delo.

Izmeri premere vseh gredi tam, kjer pridejo ležaji.
Pojdi v KAMM d.o.o. po podložke različnih debelin za podlaganje ( 0,1…0,15.. 0,2mm …itd.) za vse gredi, ki si jih izmeril. Vzemi vsakih po nekaj debelin za vsako dimenzijo… to vedno rabiš.
Zdaj pa tako:
Naloži vse zobnike na gnano (prestavno) gred in še tisto debelo podložko, ki je pobarvana z modro na skici v prejšnjem postu.
Postavi to vse skupaj pokonci na mizo. Z dvemi prsti (palec in sredinec) močno pritisni na zadnji zobnik (V.prestave). S kazalcem in prstancem pa pritisni lepo naravnost dol še tisto debelo podložko, z drugo roko pa poskusi premakniti gor-dol zobnike, koliko imajo zračnosti. Pripravi si dve tisti podložki debeline 0,2mm, ki si jih kupil v KAMM in jih daj vsako na eno (nasprotno) stran med zobnik V. prestave in tisto debelo podložko . Če gresta lepo na lahko ( ne na tesno) not, ko tiščiš vse skup s prsti na dol, pa da se zobniki lahko vrtijo, pomeni, da je taprava zračnost med zobniki. Če je manjša zračnost, ali če zračnosti sploh ni, daj na gred pod to debelo podložko (DIST. A na tisti slikci) podložko(e) take(ih) debelin(e), da boš dosegel zračnost med debelo podložko in zobnikom tistih 0,2mm. To je idealna zračnost med zobniki, da ne opletajo preveč in da je dovolj zračnosti, da zobniki ne »ribajo« med seboj in da je zagotovljen dovolj debel oljni film med zobniki.
Tako sestavljeno gred daj zdaj med bloke (tudi tesnilo blokov!), zvijači z vsaj dvemi vijaki bloka, da sta bloka stisnjena, izmeri zračnost, koliko ti gre gred »not-ven« ..in potem vzameš ven gred in dodajaš podložke na gred na tiso debelo (modro označeno) podložko (DIST.B na tisti slikci) te izravnalne podložke, da dobiš zračnost (not-ven) 0,1mm, ko zvijačiš skupaj bloka. Ta zračnost pa zagotavlja prosto vrtenje ležajev na gredi, da ju ne stiska med termičnim raztezanjem gredi in blokov.
Na enak način podlagaš še ostale gredi.
Primarno gred (piramido) pa najlažje podložiš tako, da odstraniš ležaj sklopke v desnem pokrovu, daš mašino na levi bok in s prstom skozi to odprtino za ležaj sklopke poskusiš premakniti tisti veliki zobnik od piramide gor dol… in potem naložiš te izravnalne podložke na gred, da še čutiš malenkost zračnosti gor-dol… ampak res malenkost…0,1mm, toliko, da jo čutiš…za občutek toliko, kolikor se premika gnana (prestavna) gred, ki si jo predhodno že zmontiral med bloke.
Glavna gred… jaz delam tako:
Če imaš L17 ležaje, vse skup sestaviš tako, da ima gred aksialno zračnost (ko so bloki zvijačeni skupaj – tudi tesnilo) od 0,02 do 0,12mm. Idealno je nekje vmes, od 0,05 – 0, 08mm zračnosti. Seveda moraš imeti snemalnik ležajev, da ju lahko izvlečeš dol z gredi in podlagaš podložke.
Če imaš navadne kroglične ležaje, jaz naredim tako, da ležajema pobrusim notranji obroč toliko, da lahko še s prsti nataknem, oz. snamem ležaja z gredi. Ležaj vpnem v stružnico in s proxxonom pobrusim tistih nekaj tisočink…oz. max 0,01mm na notranji puši. Ležaj (vsaj na strani magneta) se mora premikati po gredi zaradi termičnih raztezkov, da ne trpijo preveč, da jih ne stiska, ali pa da ne stiska same gredi. Če je trdno nasajen na gredi, lahko dobi zračnost v aluminijastem bloku, kar pa ni dobro. Če je to ležišče v bloku že zjahano, lahko ležaj preprosto zalepiš z Loctite, ker pa si ga predhodno pobrusil na notranji puši, pa lahko brez težav – brez sile sestaviš/razstaviš mašino. Ležaj mora biti pobrušen ravno toliko, da ga s prsti še lahko natakneš ali snameš z gredi, ne sme se pa kar prosto premikati po gredi. … no, ko si dosegel to, lahko tudi pri teh ležajih nastaviš ustrezno aksialno zračnost glavne gredi, kot prej za L17. Če si enega od ležajev morda malenkost preveč pobrusil, ga daj na stran sklopke, ker ga tako ali tako stisne, ko privijačiš košaro sklopke…

Upam, da sem bil dovolj prijazen…in dovolj nazorno opisal, kako to delam jaz (pa še kdo), da mašina lepo teče…
FoxySLO
batzajla
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr Nov 08, 2023 8:09 pm

Re: Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a FoxySLO »

Hvala da si si vzel čas in odgovoril
void
zobnik
Prispevkov: 172
Pridružen: Ne Avg 02, 2020 10:36 am

Re: Koliko podložk v menjalnik

Odgovor Napisal/-a void »

Odgovori